Ağda Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?


Bakım sürecinin vazgeçilmez bir parçası olan ağda sadece tüylerin alınması ile bitmez. Ağda sonrası bakım için ağdadan sonra ne sürülür ve ağdadan sonra duş alınır mı soruları biz kadınların aklına gelen sorulardan sadece birkaçı! Özellikle yüz bölgesi ve genital bölge ağda konusunda hassas olduğu için yüze ağda yaptıktan sonra ne sürülmeli sorusu da çok merak ediliyor! O halde hazırsanız başlayalım! 

Cilt tipine göre ağda süreci değişebilmektedir. Genel olarak ağda bacak, yüz, bikini ve koltuk altı bölgelerinde kullanılır. Ağda yapışkan olduğu için tüylere yapışır ve tüyleri yok etmek en çok tercih edilen uygulamalardan birisidir.

 

Cilt tipi hassas olan kişiler ağda sonrasında kızarıklık ile karşılaşabilir. Şişlik, batık tüy ve sivilce gibi oluşumlar da çıkabilir. Bu kızarıklıklar birkaç saate geçebilir ancak ağda sonrası oluşabilecek kızarıklıkları önlemek ve oluşabilecek tahrişin önüne geçmek mümkündür.

 

Dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi regl döneminde ağda yaptırmaktır. Acil olduğu zamanlarda yapılabilir ancak regl dönemlerinde kızarıklık problemi biraz daha artabileceği gibi yine bu dönemde ağda sırasında daha çok ağrı ile karşılaşılabilir. Hassas bir dönem olmasından dolayı canınız daha çok yanabilir.


Ağda Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?Ağda sonrası bakım yağı tahriş ve sivilceyi önlemek için ideal yöntemler arasında bulunur. Doğal yağlar söz konusu olduğunda şifa niyetine kullanılabilecek bazı ürünler yer alıyor. Örneğin aloe vera, hindistan cevizi yağı veya badem yağı kullanılabilir. Ancak kullanmadan önce bu saydığımız yağlara alerjiniz var mı sorusunu kendinize sormalısınız!


İlginizi Çekebilir | Bikini Bölgesine Ağda Nasıl Yapılır?

 

Cildinizi sıcaktan korumanız da son derece önemlidir. Bu noktada soğuk kompres önerilerini denemeyi düşünebilirsiniz. Shea yağı da yine ağda sonrası kullanabileceğiniz ürünler arasında yer almaktadır.

 

Bu yağ antiseptik olduğu için tahriş riskini azaltırken cildinizi de nemlendirecektir. Yine ağda sonrasında cildinizde kalan ağda parçalarını hızlıca temizlemelisiniz, bunun için pamuğa bebek yağı sürebilir ve cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede yapışkanlık da azalacaktır ve vücunuzdaki rahatsızlık hissinden kurtulacaksınız.

 

Ağda sonrası dikkat etmeniz gereken bazı durumlar söz konusu olacaktır. Örneğin ağdalı bölgeye deodorant sürmeniz o bölgenin tahriş olmasına neden olabilir. Losyon gibi cilt bakım ürünleri de yine bu dönemlerde cildin tahriş olmasına neden olabilir.

 

Sıcak banyolar, masajlar, kimyasal peelingler, klorlu yüzme havuzları ve buhar banyoları ağdadan sonra kaçınılması gereken durumlar arasında diyebiliriz.  İstiyorsanız ılık bir duş alabilirsiniz, ancak çok sıcak temastan uzak kalmalısınız. Hatta kullanılan ağdanın da cildi yakacak kadar sıcak olmaması gerekir.

 

Ağda sonrası pamuklu, temiz ve bol giysiler giymeniz de o bölgeyi yatıştırmak için idealdir. Sıkı ve dar giysiler ağda sonrası bölgeyi rahatsız edebilir, kızarıklığa sebep olabilir. Birkaç gün bu giysilere dikkat etmeye devam etmeniz yeterli olacaktır.

 

Yani sonuç olarak baktığımızda sadece ağda yapılan günle sınırlı kalmamalısınız. Ağda yaptırdığınız bölge ciddi anlamda tahriş olmuşsa biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir.

 

Ağdadan Sonra Ne Sürülür?

Ağdadan sonra oluşabilecek kızarıklığı ortadan kaldırmak için soğuk kompres yapabilir, bunu buz ile ovalayarak sağlayabilirsiniz. Bu sayede kızarıklık ile yanma hissinin de azaldığını göreceksiniz. Ağda sonrasında rahatlamayı sağlamak için yani kaşınma veya kabarma oluyorsa soğuk su ve soğuk sütü karıştırarak ağda yapılan bölgeye sürebilirsiniz.

 

 

Ağdadan Sonra Tahrişe Ne İyi Gelir?

Sadece hassas ciltlerle sınırlı kalmaksızın çoğu cilt tipinde ağdadan sonra tahriş meydana gelebilir. Bunun için alınabilecek bazı önlemler vardır.


Ağdadan sonra tahrişi önlemek amaçlı doğal yöntemleri mi arıyorsunuz? Limon, gül suyu ve bebek pudrasını karıştırdıktan sonra ağda yapılan bölgeye kalın tabaka ile sürerseniz, 10 15 dakika sonrasında yıkama ile daha yumuşak ve tahriş olmamış bir cilt ile karşılaşırsınız. Yine ağda sonrası bakım için önerilen soğuk yoğurt ve karbonat karışımı veya aloe vera ile cildinizi yatıştırmayı deneyebilirsiniz.

 

Ancak bu bahsettiklerimizi yaparken vücudunuzun küçük bir bölgesinde deneyip uygulamanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Eğer cildiniz hassassa veya açık bir tene sahipseniz ağda sonrasında sivilce oluşumu meydana gelebilir ve cildinizde tahriş olmuş bölgeler oluşabilir. Yukarıda bahsettiğimiz üç doğal yöntem ile evinizde rahatlıkla cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

 

Ağdadan Sonra Duş Alınır mı?

Ağdadan sonra duş alınır mı? Bu soru da ağda yaptıran kişilerin sorduğu sorular arasındadır. Sıcak su ile duş alınmaması gerekiyor çünkü kan dolaşımını arttırdığı için ağdadan sonra sıcak su ile duş alma kızarıklık ve tahrişe sebep olabiliyor. Hassas bir cilde sahip olan kişiler için ılık duş almaları önerilir.

 

Yüze Ağda Yaptıktan Sonra Ne Sürülebilir?

Yüze ağda yapmak oldukça zor bir süreç demektir. Bacak ve kol gibi daha kolay ulaşılabilen bölgelerin ağda süreçleri de daha kolay olmaktadır. Eğer yüzünüz için ağda hizmeti arıyorsanız ve bunu bir uzmanın elinden kendi ev konforunuzda yapılmasını istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey Melo App indirip ağda alanında sertifikalı çalışan profesyonelleri incelemek olacaktır.


Her sanatçının sayfasında portfolyosu, yaptığı işlerin görselleri, hangi semtlere hizmet verdiği ve yorumlar görünüyor. Arasından dilediğiniz uzmanı seçebilir, hızlıca randevunuzu oluşturabilir ve evinizde rahatlığınızdan ödün vermeden alacağınız hijyenik hizmetin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

 

Bıyık Bölgesine Ağda Yapıldıktan Sonra Ne Yapılmalı?


Bıyık bölgesi ağda yapılırken en hassas olan bölgelerden biridir. Normal ağda sonrası bakım sürecinde dikkate alınması gereken durumlar gibi bıyık bölgesine ağda yapıldıktan sonra da soğuk kompres uygulanmalı, bakım için doğal yağlar kullanılmalı, eller temizken kalan ağda parçaları temizlenmeli ve belki de en önemlisi, güneşe çıkılırken güneş yağı sürülmelidir.

 

Kızarıklık, sivilce ve tahrişin önü ancak bu şekilde kapatılabilir. Doğal yağlar arasında aloe vera, Hindistan cevizi yağı ve badem yağı da bu süreçte rahatlıkla kullanabileceğiniz ürünler arasında yerini alır. Losyon ve krem gibi cildiniz hassasken kullanmamanız gereken ürünlere de dikkat etmeniz gerekir, sıcak sudan uzak durmalı ve seçiminizi sadece ve sadece doğal yağlardan yana kullanmalısınız.