Erkek Sakal Tıraşı

Sakal Tıraşı

Pek çok erkek yeni bir güne başladığı zaman saç bıyık sakal tıraşı olur. Yeni bir güne adım atmanın mükemmel hale gelmesi için yüzünüzü nasıl tıraş edeceğinizi öğrenmeniz gerekir. İsterseniz profesyonel yardımıyla tıraş olabilir, isterseniz de kendi başınıza tıraş olabilirsiniz. Tıraş olmak zor bir iş değildir ancak bazı incelikleri bilmeniz gerekir. Hemen hemen bütün erkekler her gün tıraş olmalarına rağmen, yine de çoğu erkek tıraş olmak konusunda incelikleri iyi bilmezler. En önemli ipucu tıraşa başlamadan önce cildin nemlendirilmesidir. Cilt nemli olduğu zaman kesikler, tahriş, kesikler oluşma riski ortadan kalkmış olur. Bu nedenle erkeklere duş alırken tıraş olmaları tavsiye edilir. Nemlendirme işlemi sakalların yumuşamasını sağlayarak tıraş bıçağının cildinizde daha kolay kaymasına yardımcı olur. Nemlendirmeden tıraş olan erkekler tıraştan sonra yanma, kaşıntı ve tahriş gibi problemlerle karşılaşırlar. Tıraş olurken hem uzama yönüne hem de tersine doğru bıçakları hareket ettirin. Tıraş sırasında kılın uzama yönüne mi yoksa tersine mi doğru tıraş olunması gerektiği her zaman merak edilen bir sorudur. Sakal ve bıyık kılları her iki yöne doğru uzar. Bu nedenle her iki yönle tıraş olmak gerekir. Profesyonel tıraş makinesi tercih etmeniz halinde makine en iyi ayarı yapacaktır. Tıraş olurken burun altı gibi erişilmesi zor olan yerleri atlamayın. Hassas düzelticileri kullanın. Tıraş bittikten sonra nemlendirici ya da tıraş sonrası losyonu uygulayabilirsiniz. Cildinize tıraş sonrasında mutlaka nem kazandırın.

Evde kendiniz bıyık ve sakal tıraşı olabilirsiniz. Saç traşına başlamadan önce tüylerinizin temiz olduğundan emin olun. Tıraşa başlamadan önce tüylerinizi yıkayın. Tüylerin kesiminin en kolay olduğu zaman saçların ıslak ve nemli olduğu zamandır. Tüyler yıkandıktan ve temizlendikten sonra tarak kullanarak (tüyler çok uzunsa) tüylerdeki dolaşıklıkları açma gerekir. Eğer ilk defa kendi başınıza sakal ve bıyık tıraşı olacaksanız, dikkatli olmanızda fayda var. Rahat hareket edebileceğiniz bir yerde olun. Saç kesmek için en çok tercih edilen yer aynanın da bulunduğu banyodur. Size ayna tutacak biri varsa o da işe yarayacaktır.

Kendinize en iyi gidecek tarzı bulun. Her erkeğe aynı sakal ve bıyık tıraşı gitmeyecektir. Yüz tipi, göz rengi, saçların türü, verilmek istenilen imaj vs. sakal ve bıyık tıraşının türünü değiştirecektir.

Yanlış tıraş yöntemleri, yanlış ürünlerin kullanılması gibi durumlar batık ve kıl dönmesi gibi problemlere neden olabilir. Kıl batıklarını azaltmak için tıraş öncesinde kılların nemlendirilmesi gerekir. Duş esnasında ya da duştan sonra tıraş olmak en iyisidir. Eğer batık kıllarla boğuşuyorsanız, yüzünüze bir iki dakika sıcak ıslak havlu koyabilirsiniz.

Kıl batmasından şikayet eden kişilerin hassas ciltler için özel olarak tasarlanmış ürünleri tercih etmesinde fayda var. Tıraş bittikten sonra cildin soğuk suyla durulanması gerekir. Nemin geri kazandırılması için tıraş sonrası ürünler kullanılabilir. Kılların cilt yüzeyine girmesi adına, düzenli tıraş olmakta fayda vardır. Tıraş olma adımlar nemlendir, tıraş ol ve yatıştır olarak dört adımda açıklanabilir. Tüm bunlarla uğraşmamak için evinize kadar hizmet getiren Melo App'in berber hizmetinden yararlanabilirsiniz.